Düden Şelalesi

Antalya il sınırları içerisinde olup, Antalya merkezine 10 km uzaklıkta olan Düden Şelalesi, bölgenin en fazla dikkat çeken doğal güzellikleri arasında sayılmaktadır. Bu su kaynağının başlangıç noktasının Kepez Hidroelektrik Santrali olduğu da ifade edilmektedir. Düdenbaşı denilen noktada yeryüzüne çıkan bu akarsu; Düden Çayı boyunca iki kol halinde akışını sürdürmektedir.

Aşağı Düden ya da Karpuzkaldıran Şelalesi olarak bilinen kısım Antalya’ya 7 km uzaklıkta yer almaktadır. Yukarı Düden Şelalesi ise Varsak mevkisine 1 km mesafede yer almaktadır. Bu şelalelerin her biri Akdeniz’e dökülmektedir. Oldukça berrak bir su kaynağı olmasından dolayı herkesin ilgisini çeken bir doğal güzellik olarak da adlandırılmaktadır.

Aşağı Düden Şelalesi

Lara ilçesine yakın bir halde bulunan Aşağı Düden Şelalesi, aynı zamanda da Antalya şehir merkezine de 8 km uzaklıkta yer almaktadır. Aşağı Düden Şelalesi’nin ilgi çeken özelliği de bu kolun yaklaşık olarak 40 metre yükseklikten dökülüyor olmasıdır. Etrafı falezlerle çevrili olması da dikkat çeken bir diğer detay olarak tabir edilmektedir. Aşağı Düden Şelalesi yakınlarında Gençlik Parkı ve Karpuzkaldıran Askeri Tesisleri de yer almaktadır. Bu yüzden de işletme açısından da sorun yaşanmayacak olması rahatlıkla ziyaret edilme noktasında tercih edilecek bir alan olduğunu da göstermektedir. Bundan dolayı da son derecede ideal bir gezi noktası olarak tabir edilen bir konumda da varlık göstermektedir.