Hıdırlık Kulesi

Hıdırlık Kulesi Antalya merkezinde yer almış ve surlar üzerine inşa edilmiştir. Silindir biçimdeki mimarisiyle dikkat çekmektedir. Aynı zamanda da bu eserin 2. Yüzyıla ait olduğu da tahmin edilmektedir.

Hıdırlık Kulesi’nin hemen yanında Karaalioğlu Parkı da bulunmaktadır. Surların hemen güneybatısında yer almakta olan bu kule, son derecede ilgi çekmektedir. 14 metreye kadar yükselen duvarlarıyla hemen ilgi çekebilecek düzeyde de yer almaktadır. Öte yandan mimarisiyle de eşsiz bir parça olarak tabir edilmektedir. Bu kulenin alt kısımlarının kare, üst bölümlerinin de silindir şeklinde meydana getirildiği de dikkat çekmektedir. Roma İmparatoru Hadriyanus’un bu bölgeye gelmesinden sonra yapıldığına dair rivayetler de yaygın olarak dillendirilmekte olan bir konudur.

Hıdırlık Kulesi Yapısı

Hıdırlık Kulesi’nin alt kısımlarında küçük bir oda yer almaktadır. Aynı zamanda da üst katında da kalın bir duvar kendini göstermektedir. Bu bölge çerçevesinde bir gezinti alanı da varlık göstermektedir. Burada yer alan bir merdivenle beraber dehliz içerisinden üst kata çıkılması durumu da söz konusu olmaktadır. Kuleyle beraber bir deniz feneri de kendini göstermektedir. Antik dönem içerisinde bu bölgeye gelen gemileri gözetlemek ve onlara yol göstermek adına da devreye girmiştir. Alt katlarda yer alan oda duvarları içerisinde freskler de yer almaktadır. Öte yandan bu bölgenin bir mezar olduğu da ifade edilmekte olan bir konumdadır.